MOBILNE LABORATORIUM DZIEDZICTWA

Fundacja Plenerownia organizuje EKOMUZEUM, czyli muzeum rozproszone na obszarze między Wieliczką, Niepołomicami, Bochnią, Nowym Wiśniczem i Myślenicami. W ramach tego przedsięwzięcia zapraszamy młodzież szkolną m.in. do Domu Pełnego Kultury na szereg inicjatyw o charakterze edukacyjnym, związanych z upowszechnianiem wiedzy na temat regionu, lokalnego dziedzictwa kulturowego, małej ojczyzny. Fundacja Plenerownia ma doświadczenie, pomysł i środki by działać.

W nowym roku szkolnym organizuje cykl zajęć pn. Mobilne laboratorium dziedzictwa w 14 placówkach szkolnych. Celem warsztatów jest propagowanie krajoznawstwa, budowanie relacji między młodymi a dziedzictwem i kształtowanie postawy obywatelskiej. W ramach warsztatów dzieci poznają m.in. podstawy archiwistyki społecznej, zawodu reportera i przewodnika, spotkają się z interesującymi ludźmi i odwiedzą rozmaite miejsca, poszerzą wiedzę o regionie, a przede wszystkim twórczo wykorzystają zdobyte umiejętności. W warsztatach uczestniczą m.in. klasy 5 ze Szkoły Podstawowej w Staniątkach.

Zachętą do działania będzie dla nich konkurs, w którym wygraną jest wycieczka do Ekomuzeum Dziedziny Dunajca, zwiedzenie m. in. zamku Dunajec w Niedzicy oraz skorzystanie z mnóstwa lokalnych atrakcji na Spiszu.

Oczywiście udział w zajęciach jest bezpłatny! Zależy nam, aby poprzez to działanie młodzi ludzie mieli szersze spojrzenie na kulturę i lokalne otoczenie pełne zasobów. To możliwość uczestniczenia w czymś wartościowym, pozwalającym zdobyć doświadczenie i otworzyć się na świat. Będziemy starali się kontynuować tę inicjatywę w kolejnych latach.

Na pierwszym spotkaniu czeka nas wyprawa w (nie)znane, czyli co ciekawego można zobaczyć w mojej okolicy, tworzymy reportaże.