POPŻ 2020

PROGRAM OPERACYJNY POMOC ŻYWNOŚCIOWA 2014-2020
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa to działanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, które ma na celu wsparcie osób i rodzin najbardziej potrzebujących.
Program skierowany jest do osób, które znajdują się w trudnej sytuacji i uzyskują dochód nieprzekraczający:
1.542,20 zł dla osoby samotnie gospodarującej,
1.161,60 zł dla osoby w rodzinie.
Aby otrzymać pomoc żywnościową należy:
• Zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej (OPS) właściwego dla miejsca zamieszkania lub do organizacji partnerskiej wydającej żywność w celu zakwalifikowania do odbioru żywności.
• Jeśli spełniamy wskazane kryteria, otrzymujemy skierowanie, które umożliwia odbiór we wskazanym na skierowaniu miejscu.
Pomoc żywnościowa w gminie Niepołomice przekazywana jest za pośrednictwem w współpracującej z Bankiem Żywności w Krakowie Organizacji Partnerskiej Lokalnej – Stowarzyszenia „Pomoc Bliźniemu”. Pomoc udzielana jest w formie paczek żywnościowych lub posiłków.

DZIAŁANIA TOWARZYSZĄCE
W ramach programu realizowane są również zajęcia dla osób zakwalifikowanych do projektu. Mają on formę bezpłatnych szkoleń lub warsztatów dotyczących:
• Przygotowania posiłków,
• Dietetyki oraz zdrowego odżywiania,
• Sprawnego zarządzania budżetem domowym,
• Zapobiegania marnowaniu żywności,
• Inne działania o charakterze indywidualnym i zbiorowym, akcyjnym lub cyklicznym, mające na celu włączenie społeczne najbardziej potrzebujących.

Działania realizowane są przez Bank Żywności w Krakowie w siedzibie OPL lub w miejscu wyznaczonym przez organizację. Uczestniczą w nich podopieczni, którzy zostali zakwalifikowani do otrzymania pomocy żywnościowej, w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Terminy oraz miejsca realizacji warsztatów znajdują się na stronie internetowej Banku Żywności w Krakowie.
Do udziału w działaniach towarzyszących ma prawo każda osoba, która otrzymała skierowanie z OPS do odbioru wsparcia żywnościowego w ramach POPŻ.

PODPROGRAM 2020
Podprogram 2020 jest kontynuacją poprzednich Podprogramów. Celem programu jest zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach towarzyszących.

OKRES DYSTRYBUCJI ŻYWNOŚCI: grudzień 2020 – wrzesień 2021

ZASADY PRZEKAZYWANIA ARTYKUŁÓW SPOŻYWCZYCH:
Pomoc żywnościowa jest przekazywana osobom najbardziej potrzebującym w formie paczek żywnościowych lub posiłków:
Paczka żywnościowa – to minimum kilka artykułów spożywczych (co najmniej 3) składających się z różnych grup towarowych wydawanych jednorazowo, a wchodzących w skład zestawu.
Posiłek – to każde danie (śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek lub kolacja) przygotowane w OPL np. jadłodajniach, schroniskach, noclegowniach dla osób bezdomnych,z wyłączeniem świadczenia usług firm zewnętrznych (np. catering).
Zestaw roczny artykułów spożywczych w Podprogramie 2020 obejmuje żywność w łącznej ilości ok. 42,87 kg na osobę, w tym:
1. Artykuły warzywne i owocowe:1) groszek z marchewką 3,2 kg,2) koncentrat pomidorowy 1,12 kg, 3) buraczki wiórki 1,40 kg, 4) powidła śliwkowe 1,50 kg, 5) mus jabłkowy 1,44 kg
2. Artykuły skrobiowe:6) makaron jajeczny 5 kg, 7) płatki owsiane 1 kg, 8) ryż biały 2 kg, 9) kasza jęczmienna 1,50 kg, 10) herbatniki maślane 0,40 kg, 11) kawa zbożowa rozpuszczalna 0,60 kg,
3. Artykuły mleczne:12) mleko UHT 7 l, 13) ser podpuszczkowy dojrzewający 1,6 kg,
4. Artykuły mięsne:14) szynka drobiowa 2,40 kg, 15) szynka wieprzowa 1,80 kg, 16) pasztet drobiowy 0,32 kg, 17) filet z makreli w oleju 1,19 kg,
5. Cukier:18) cukier biały 4kg, 19) Miód nektarowy 0,50 kg
6. Tłuszcze:20) olej rzepakowy 4 l,
7. Dania gotowe:21) Fasolka po bretońsku 1,40 kg.

Podsumowanie Podprogramu 2019
W ramach Podprogramu 2019 Stowarzyszenie „Pomoc Bliźniemu” objęła wsparciem żywnościowym 380 osób przekazując 34,08596 t żywności w formie paczek-w ilości 1928 sztuk.

Podsumowanie Podprogramu 2018
W ramach Podprogramu 2018 Stowarzyszenie „Pomoc Bliźniemu” objęła wsparciem żywnościowym 635 osób przekazując 33,43974 żywności w formie paczek w ilości 2806 sztuk.
We współpracy z Bankiem Żywności dla osób korzystających z pomocy żywnościowej przeprowadzono warsztaty edukacyjne: kulinarne, żywieniowe, ekonomiczne oraz dotyczące marnowania żywności.
Dodatkowo Stowarzyszenie „Pomoc Bliźniemu” oprócz dystrybucji paczek żywnościowych Dom Pełen Kultury w Staniątkach.
Główną charakterystyką Domu Pełnego Kultury w Staniątkach, jest to, że jest otwarty dla każdego. Zapraszani są do niego wszyscy, którzy chcą skorzystać z oferty zajęć albo chcą zaproponować własne zajęcia, albo po prostu chcą usiąść i napić się kawy lub herbaty. W ubiegłym roku, tj. 2020 większość zajęć , które odbywały się przez Internet on-line z uwagi na panującą pandemię wirusa COVID-19, były bezpłatne: warsztaty plastyczne, muzyczne, kulinarne „Dzika Droga, „Mama, kawa i zabawa”, „Ela Pogoda-warsztaty anatomiczne dla dzieci”, warsztaty komiksowe i wiele innych. Niektóre spotkania udało się zorganizować zgodnie z panującymi obostrzeniami: Spotkanie z historią, Biegaj z psem, Dzień frytek, Dzień czekolady, Dzień Kobiet i wiele innych. Podczas organizowanych zajęć/warsztatów angażowana jest cała społeczność od tych najmłodszych po seniorów.