Senior w MODZIE

„Istota ludzka potrzebuje przede wszystkim przynależności do społeczności osób, związanych ze sobą przymierzem miłości, gdzie jest czułość, przyjaźń, serdeczność, gdzie każdy jest akceptowany takim, jakim jest” J. Vanier

W dniu 6 września 2022 r. na dziedzińcu Zamek Królewski w Niepołomicach odbyła się konferencja „Senior w MODZIE” zorganizowana przez Stowarzyszenie Pomoc Bliźniemu Sam tytuł konferencji „Senior w MODZIE” niósł za sobą wielowymiarowe znaczenie, gdyż nie tylko odnosił się do pokazu mody, który odbył się podczas wydarzenia, ale przede wszystkim miał za zadanie, wskazać, pozytywne zmiany postrzegania seniorów w społeczeństwie.

Wydarzenie, otworzyła Katarzyna Konieczna – sopran aktorka i śpiewaczka operowa, która utworem Edith Piaf „Padam, Padam” podczas swojego wzniosłego wystąpienia, w niezwykle realistyczny sposób, przywołała ikonę francuskiej piosenki

Piotr Nowak – Prezes Stowarzyszenia Pomoc Bliźniemu, witając przybyłych gości, wspomniał o kilkunastoletniej działalności Stowarzyszenia, najważniejszych kierunkach działań i ich kompleksowości oraz konieczności przestrzegania zasad dobrej polityki społecznej i praw osób starszych, a także życzył dobrej zabawy i cennego czasu

Swoją obecnością zaszczycił nas również Wiceburmistrz Miasto i Gmina Niepołomice Pan Michał Hebda, co sprawiło, że seniorzy, poczuli się szczególnie ważni i docenieni

Po oficjalnym otwarciu konferencji przyszedł czas, na wyjątkowe wydarzenie modowe, którego reżyserem i współorganizatorem była cudowna Hanna Piekarska Modelki 50 Plus blog modelka, blogerka i działaczka na rzecz osób starszych, a także Ambasadorka Głosu Seniora

W pokazie mody udział wzięli fantastyczni seniorzy z Gminy Niepołomice, jak również uczestnicy programu „Sanatorium Miłości”- Iwona Mazurkiewicz i Gerard Makosz. Kochani byliście wspaniali!

Efekt spektakularności wydarzenia podniósł wjazd modelek, limuzyną Nestor Baron, której właściciel, Pan Waldemar Kupczyk Limuzynki Wynajem Limuzyn Kraków stał się również częścią pokazu. Ubrania prezentowane na wybiegu zostały udostępnione przez firmę Vitesi a styliści, którzy zadbali o wizerunek naszych modeli, to MK Pracownia Fryzjerska Monika Kozioł I „Angel Frieze” a także Patrycja Bernacka, Kinga Miś i Katarzyna Uchto- Nocoń które, bezinteresownie pomalowały i uczesaly nasze modelki. To wspaniałe doświadczenie, pozwoliło seniorom, na poczucie społecznej użyteczności, więzi i akceptacji, które w starszym wieku utożsamiane są z sensem życia.

W kolejnej części programu odbyły się wykłady i prelekcje, prowadzone przez mówców, którzy dobrani zostali ze szczególną starannością. Swoją wiedzą podzielili się z nami: Ewa Siatka- psycholog, trener, master NLP, Beata Basista Wszołek – trener, coach, Ryszard Teska- pszczelarz z „Nadwiślańskiej pasieki” mgr. Weronikę Kubas- dietetyk kliniczny, Michał Szymczyk – radca prawny, Tomasz Micek- Ratownik Medyczny, Dr. med. Małgorzata Nabagło Bolek- geriatra, specjalista chorób wewnętrznych.

Specjaliści, poruszyli wiele interesujących tematów m.in. przybliżyli obraz zjawiska przemocy i manipulacji wśród osób starszych, metod działania sprawców przestępstw na szkodę osób w podeszłym wieku oraz sposobów reagowania i kontaktowania się ze służbami pomocowymi. Uczestnicy spotkania, poznali zasady dziedziczenia testamentowego i ustawowego a także, wysłuchali wykładów o uzależnieniach od farmakologii, bezsenności, pierwszej pomocy, zbilansowanej diecie, apiterapii, aktywności fizycznej, o strachu i metodach radzenia sobie z nim, a także wartościach, które poprowadzą nasze życie w radości. Uczestnicy konferencji mieli również okazję uczestniczyć w warsztatach śpiewem, wysłuchać repertuaru chóru Niepołomiczanie, zakupić naturalne produkty SIBLI Jewelry i miody, odebrać prezenty na stoisku Głos Seniora i wykonać bezpłatne badania pomiaru ciśnienia i glukozy we krwi przez Niepołomickie Centrum Medyczne.

W ostatniej części spotkania, wyjątkową, międzypokoleniową potańcówkę, wraz ze swoim przyjacielem, poprowadziła dla nas Wirginia Szmit- najstarsza w Europie i prawdopodobnie na świecie Dj ka, która łamie wszelkie stereotypy seniora a swoją pozytywną energią zaraża wszystkich dookoła.

Wydarzenie poprowadziło dla nas małżeństwo, Rozalia i Rafał Klima ze Staniątek, za co serdecznie dziękujemy ( suknia MG Shohlari ) Szczególne podziękowania należą się również Panu Kajetanowi Konarzewskiemu- Prezesowi Zamku Królewskiego w Niepołomicach, za użyczenie przestrzeni i ogromne wsparcie całego personelu Firmom MG Shohlari Home&Gift i ,,Soap friends” które przekazały ponad 200 upominków na rzecz naszych gości, a także wszystkim tym, którzy bezinteresownie przyłączyli się do przygotowań wydarzenia w tym również wspaniałej grupie osadzonych z Oddziału Zewnętrznego w Krakowie – Nowej Hucie i Pani mjr. Katarzynie Dudek! a także za ogromne zaangażowanie Małgorzacie Grzesik. Serdeczne podziękowania kierujemy również do lokalnych Firm za ofiarowanie kwiatów, wypranie pokrowców, przekazanie naczyń jednorazowych i słodkości Salon Kwiatów NiepołomicePralnia ekologiczna ” Piórko”Radpak OpakowaniaCorka Piekarza.

Kochani, bez Was wszystkich, nie byłoby tak pięknie! Konferencja współfinansowana była ze środków gminy Niepołomice z budżetu profilaktyki uzależnień. Patronat medialny nad konferencją, objęła Gazeta Niepołomicka, Głos Seniora i Dominika Sowa – Fotografia Dziękujemy!

Kochani seniorzy dziękujemy Wam, za ten wspólny piękny czas! Każdego dnia, pamiętajcie drodzy Państwo, o tym, jak wielką macie wartość. Nie poddawajcie się zniechęceniom, projektujcie swoją przyszłość, wyrażajcie siebie i kontynuujcie swoją drogę z radością! Tą piękną fotorelację, wykonała dla nas Dominika Sowa Fotografia.