Koczowisko 2024 – Wakacje na bosaka
Koczowisko: Buduj! Przeżyj! Odkryj! Poczuj! „Wakacje na bosaka” 2024
Nie ma piękniejszego widoku niż dzieci w naturze. Przez cztery dni wspólnie pobudzaliśmy ciekawość do świata, otrzymując ogromną dawkę naturalnych bodźców do rozwoju. Każda kałuża po ulewnym deszczu, błoto na kiju i każdy kolejny, samodzielnie wbity gwóźdź przynosiły radość i budowały nie tylko drewniane chałupy, ale przede wszystkim pewność siebie, samodzielność i kreatywność.
Wystarczyły młotki, gwoździe i wiara w kompetencje i możliwości dzieci, aby wzbudzić w nich wszystko to, co pozytywne. Dzieła rąk, które powstawały w mgnieniu oka budowały również jedność i radość, wśród koczowników.
Drzeworyt Naturalny
Drzeworyt naturalny to przygoda do której zaprosił nas Mr Chlorophyll Art – Kazka Biernata. Do wykonania czarno – białej historii, posłużyły nam specjalnie przygotowane pnie drzew z dębu, jesionu, czereśni i robinii akacjowej.
Kwiatowa Lemoniada, świat gliny i pszczół
W naszej kwiatowej kawiarence, wspólnie z dziećmi, przygotowaliśmy Kwiatową Lemoniadę z Jungle Van. Ucieraliśmy płatki róży w moździerzach i starannie zbieraliśmy małe płatki chabra bławatka.
Przyleciała do nas pszczółka Zosia, która zabrała nas do świata gliny i nasion roślin miododajnych. Tworzyliśmy bomby nasienne łąki kwietnej, a pszczelarz z zamiłowania, Mariusz Stępień, zaprosił nas do świata pszczół. Dzieci miały okazję poznać narzędzia do obsługi pasieki i osobiście odwirować miód z plastrów, delektując się jego smakiem.
Warsztaty Rzemieślnicze
Ekipa z In Medieval Inn – W Średniowiecznej Karczmie zaprezentowała wyposażenie obozowe, naczynia, stroje i przedmioty codziennego użytku. Uczestnicy mogli wykonać sznurki, przymierzyć średniowieczne ubrania i uzbrojenie rycerskie, a także zobaczyć poczet rycerski.
Kreatywne Warsztaty
Podczas warsztatów tworzyliśmy kolorowe slime, cytrynowe kule do kąpieli z Joanną Nowosielecką, ekologiczne zabawki z drewna, hotele dla owadów, eko torby, chorągiewki i origami. Zasadziliśmy miętę do lemoniady. Czas umilali nam animatorzy z Bawimy się. Dodatkowe atrakcje, takie jak malowanie sprayem kredowym, codzienne karmienia kóz, dmuchany zamek, ogniska i piniata z wodą, dostarczały dzieciom wiele radości.
Podziękowania
Całym sercem dziękujemy naszym przyjaciołom z Zakładu Karnego w Krakowie – Nowej Hucie za wsparcie w przygotowaniu przestrzeni pod wydarzenie oraz pomoc techniczną. Dzięki Wam nasza wspólna przygoda stała się niezapomnianym przeżyciem!
Serdeczne podziękowania dla niezastąpionego Teamu mocy: Moniki Piąstki, Bogdana Dziedzica, Rafała Piąstki, Bogdana Sowy oraz młodych wolontariuszy – Nikoli, Kaji, Mili, Kacpra i Tymoteusza. Wasza wiara i duch zespołu były kluczowe.
Dziękujemy również Panu Andrzejowi Korabikowi z Ranczo Ogród-Dom za ugoszczenie nas w magicznym miejscu. Dzięki cudownej relacji Dominika Sowa – Fotografia możemy wrócić do tych chwil.
Projekt został zrealizowany ze środków Województwa Małopolskiego w ramach działalności na rzecz rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa oraz upowszechniania ochrony praw dziecka pn. „Czas dla rodziny” – integracja międzypokoleniowa, a także dzięki wsparciu finansowemu firmy Pratt & Whitney.
Jak zawsze była z nami najcudowniejsza fotograf: Dominika Sowa – Fotografia
Nagłośnienie wydarzenia: Arkadiusz Bowski, Dom Pełen Kultury