Wernisaż fotograficzny – „Sztuka Widzenia”

2024-06-14

Wernisaż fotograficzny – „Sztuka Widzenia”

Wernisaż fotograficzny „Sztuka Widzenia” i koncert Jana Kondraka

„Macie pierwsze miejsce w kraju i długo, długo nic poza wami, jeżeli chodzi o zintegrowanie i sposób uspołecznienia tego majątku gminnego…To jest idealny model funkcjonowania w kulturze o którym mnie uczono teoretycznie a wy to zrealizowaliście w sposób naturalny i wcieliliście w życie….”

Takimi słowami przywitał nas Jan Kondrak podczas wernisażu „Sztuka Widzenia” i koncertu finałowego podsumuwującego realizację naszych domokulturowych „Warsztatów fotograficznych dla mam”.

Jan Kondrak jest zwycięzcą ogólnopolskich Spotkań z Piosenką Kabaretową OSPA w Ostrołęce, laureatem nagrody głównej Ogólnopolskich Spotkań Estradowych OSET w Rzeszowie, laureatem Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (za tekst). Jest również dwukrotnym laureatem FAMY w Świnoujściu (za scenariusz i utwory dla Marka Dyjaka).
W swojej twórczości wydał cztery płyty z własnymi tekstami, takie jak Wyzwanie, Tym, co pod wiatr, Romanse ballady i Kto, co. Ponadto, stworzył cztery albumy z tekstami Edwarda Stachury, w tym Missa pagana, Tango Triste, Madame I i Madame II. Zajmuje również ważne miejsce w piwnicy artystycznej Lubelska Federacja Bardów.

Człowiek z tak znaczącym dorobkiem, bardzo nas docenił …co i my bardzo doceniamy. Dziękujemy.

Co się zaś tyczy samych warsztatów…
14 września 2023 r w Domu Pełnym Kultury w Staniątkach rozpoczął się I semestr nauki fotografii dedykowany dla mam. Nabór trwał bardzo krótko, gdyż miejsca zniknęły praktycznie w ciągu dwóch dni. Potwierdziło to nasze przypuszczenia, że pomysł będzie świetną propozycją dla mam, które chcą się rozwijać i tworzyć wyjątkową pamiątkę, jaką są zdjęcia z życia codziennego swojej rodziny.

Zajęcia prowadziła Dominika Sowa, która od kilku lat dzieli się z nami pięknem fotografii tworząc między innymi projekty: „Moje dzieci, Mój Świat”, „Na cztery łapy”, „Carpe Diem” czy „Błoto wciąga”. Swoją przygodę z fotografią rozpoczęła w 2014 roku nauką na Akademii Fotografii Dziecięcej. Dwa lata później otrzymała akredytację, a zaraz potem dołączyła do grupy wykładowców i jako instruktor objęła swoją opieką grupę mam akademii.
Jako duet KADR Warsztaty Fotograficzne z Pasją organizowała warsztaty fotograficzne zapraszając do Niepołomic znanych fotografów z różnych zakątków świata. Sama dzięki temu mogła nadal rozwijać swój kunszt fotografa podnosząc swoje umiejętności na wyższy poziom.

W listopadzie w ramach zajęć fotograficznych grupa mam kursantek odwiedziła muzeum fonografii mieszczące się w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach. Głównym założeniem pobytu w tym wyjątkowym miejscu były wspólne ćwiczenia fotograficzne w niełatwych warunkach, gdyż światło w pomieszczeniach jest bardzo zróżnicowane, ale idealnie grające z nastrojami miejsca.
Dziewczyny uzbrojone w aparaty ćwiczyły nie tylko poprawne tworzenie kadrów oparte na kompozycji i wykorzystaniu poznanych na zajęciach zasad, ale próbowały wykonać z góry narzucone przez instruktorkę zadanie, jakim było wykonanie serii zdjęć idealnie reklamujących miejsce w jakim się znalazły. Wymagało to niebanalnego podejścia i dało świetny efekt finalny.

W ciągu trzech ostatnich miesięcy dziewczyny świetnie się rozwinęły, bo warsztaty to nie tylko spotkania mam. Zajęcia to przede wszystkim wykład, analiza prac, ćwiczenia oraz zadania, które powodują że kursantki utrwalają wiedzę jaka jest przekazywana na każdym wykładzie.

Oto co sądzi na temat warsztatów fotograficznych jedna z kursantek – Paula Madej:
„Po kursie spodziewałam się poznania swojego aparatu i nauczenia robienia dobrych ostrych zdjęć, które będą fajnie wyglądały w rodzinnym albumie, – które będą po prostu „jakieś”.
Nie myślałam przed kursem o formie zajęć, ale cotygodniowe wykonywanie zadań oraz ich analizowanie na forum grupy, mimo przerażającego pierwszego wrażenia, okazało się świetnym motorem napędowym do poznania swojego sprzętu, ćwiczenia ustawień, wprawienia ręki do stabilizacji obrazu, kreatywnego podejścia do tematów, spojrzenia inaczej na omawiane tematy.
Także moje wyobrażenia kontra rzeczywistość – wygrywa rzeczywistość, bardzo pozytywnie odbieram formę i treść prowadzonych zajęć. Motywują do działania i przede wszystkim relaksują w zabieganym życiu.”

Monika Ziaja docenia swój rozwój fotograficzny mówiąc:
„Zajęcia na pewno pozwoliły mi rozwinąć się w dziedzinie fotografii. Bardzo cieszy mnie to, w jaki sposób ewoluowały moje zdjęcia. Możliwość uchwycenia pięknych wspomnień i dzielenia się nimi z najbliższymi jest dla mnie motywacją do dalszego doskonalenia swojego warsztatu”.

O tym, że zajęcia fotograficzne to nie tylko nauka fotografii ale również wspaniała forma terapii wspomniała Karolina Nowak:
„Decyzja wzięcia udziału w warsztatach fotograficznych na ten moment jest najlepszą moją decyzją jaką mogłam podjąć w ostatnim czasie. Zainteresowanie fotografią było gdzieś zawsze w moim życiu ale zawsze było coś ważniejszego, może brakowało mi odwagi żeby zająć się tym tematem głębiej. Gdyby nie poważny kryzys psychiczny, którego pół roku temu doświadczyłam i walczę z nim do dziś pewnie nie podjęłabym decyzji o przystąpieniu do kursu fotograficznego. Pojawienie się ogłoszenia o warsztatach było dla mnie jak rzucenie mi kola ratunkowego. Zapisałam się. Uczestniczę. Zgłębiam wiedzę. Fotografuję. Chcę więcej. To dla mnie najlepsza terapia”.
Karolina pisze skromnie i nie wspomina o sukcesie – 1 grudnia odebrała nagrodę z rąk starosty wielickiego Adama Kociołka. Jej zdjęcie otrzymało wyróżnienie w powiatowym konkursie fotograficznym – „Powiat w obiektywie” i jako jedno z 12 konkursowych znalazło się w kalendarzu na rok 2024.



Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zobacz więcej
Akceptuj